Lekcje muzealne

5 listopada 2018 r. – Lekcje Muzealne

W dniu 5.11.2018r. uczniowie klas IV. V, VII  i VIII uczestniczyli w dwóch lekcjach muzealnych w Pałacu w Nieborowie

Zabytki zbytki

Podczas zajęć „Zabytki  zbytki”  dzieci zwiedziły pałac książąt Radziwiłłów, dowiedziały się kim byli właściciele dóbr nieborowskich, jakie funkcje pełniły poszczególne pomieszczenia w pałacu. Uczestnicy poznali poszczególne zabytki: - reflektor lustrzany z XVIII w, - głowa Niobe z II w. n.e. (z kolekcji Heleny z Przeździeckich Radziwiłłowej), portret Stanisława Augusta Poniatowskiego, harmonijka szklana , portret kardynała Michała Stefana Radziejowskiego, chłodziarka do wina z XVIII w., portret Anny Orzelskiej nieślubnej córki króla Augusta II Mocnego, piec kaflowy z majoliki nieborowskiej z końca XIX w. Lekcja muzealna zakończyła się  grą w kalambury, która pozwoliła na utrwalenie najistotniejszych wiadomości o nieborowskich zabytkach.

Majątek ziemski

Dobra książęce to nie tylko Pałac. To także pola, stawy, lasy, folwarki, stajnie oraz cały sztab podwładnych. Wszystkim tym – niczym wytrawny menadżer – zarządzał książę.  Uczestnicy dowiedzieli się kim był burgrabia, a kim oficjalista, do czego służyła lodownia, a do czego bażantarnia,  jak zorganizowana była praca w majątku nieborowskim na przełomie XVIII i XIX wieku. Każdy z uczestników – jako rządca, ogrodnik lub inny książęcy pracownik podczas poszukiwań w terenie za pomocą mapy otrzymał zadanie do wykonania, aby na koniec zajęć w turnieju z nagrodami wykazać się zdobytą wiedzą.

Data dodania: 2018-11-05 20:18:22
Data edycji: 2019-03-07 20:19:44